İkamet Tezkeresi Nedir?

ikamet-islemleriİkamet Tezkeresi Türkiye’ye gelen yabancılara verilen “oturma izni belgesi“dir. Bu belgenin alınması ile yabancının Türkiye’de yasal olarak kaldığı belgelenmiş olmaktadır. İkamet Tezkeresi (Turistik amaçlı, Öğrenim amaçlı, Evli olanlara verilen izinler, Türkiye’de ev almış yabancılara verilen izinler ve İnsan Ticareti Mağdurlarına verilen izinler) olarak farklı gruplara ayrılmıştır.

İkamet Tezkeresi Ne Zaman Alınması Gerekir? Türkiye Cumhuriyeti’nin vize muafiyeti tanıdığı ülke vatandaşları (yani vize almadan pasaportları ile TC ye giriş yapabilenler) Türkiye’de bu muafiyet süresinden daha uzun kalmak istemeleri halinde bulundukları şehrin Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvurarak oturma izni yani ikamet talep etmeleri gerekmektedir.

Hangi Ülkelere Vize Muafiyeti? İkamet tezkeresi için başvuracak yabancıların vize muafiyet sürelerini bilmeleri önem arz etmektedir. Çünkü bazı ülke vatandaşaları tek seferde 30 gün TC de vizesiz kalabilirken bazı ülkelerde ise tek seferde 90 güne kadar kalabilmektedirler. Konuyla ilgili detaylı dökümanı ekteki linkten indirebilirsiniz Muafiyet Süreleri.doc ⬇️ indir.

İkamet Tezkeresi İstek/Başvuru Formu: Öncelikle tek bir form tipinin olmadığını belirterek başlayalım. İkinci olarak bu formun on-line sistem tarafından oluşturulduğu bilmeniz gerekmektedir. Örn. öğrenci ikamet izni ile turistik ikamet izni formları ve sayfa adetleri farklıdır. Göç İdaresinin On-Line sistemi kullanılarak yapılan başvurunun ardından (çıktı alınmaktadır /print). Turistik İkamet Başvuru formunu ekte bulabilirsiniz. Ancak unutmayan: sadece bilgi mahiyeti ile sizinle paylaşıyoruz ve bu formu elle doldurmanız bir işe yaramıyacaktır. Oturma İzni Başvuru Formu ⬇️ için ekteki örneğe bakabilirsiniz.

Yabancıların Adres Değişikliği:  Türkiye’de Oturma İzni ↗️ almış olan bir yabancının, tezkeresinde yazılı adresini değiştirmesi halinde ne yapması gerekmektedir? Bu yabancı öncelikle Nüfus Müdürüğüne giderek “adres güncellemesi” yapması gerekir. Bu işlemin ardından bulunduğu şehirdeki Göç İdaresine başvurması gerekmektedir. Aksi halde yabancının eski adresinde bulunamaması tezkere iptaline sebep olabilir. Ayrıca tüm resmi tebligatlar “kayıtlı” adresine yapılacağı için kendisi için gelen tebligatlardan da haberi olmayacaktır.

İkamet Süresi Dolmuş Yabancılar: Ülkemizdeki yabancı uyruklu kişilerin ikamet tezkere süresinin bitmiş olmasına rağmen ülkemizde kalmaya devam etmesi veya hiç tezkere almadan ülkemizde bulunmalarına “vize ihlali” denilmektedir. Halk arasında “kaçak yabancı” olarak adlandırılan bu kişilerin emniyet güçleri tarafından yakalanmaları halinde sınırdışı edilmekte ve Türkiye’ye giriş yasağı uygulanmaktadır.

Süre ihlalinde bulunan bu yabancıların Deport işlemine muhatap olmamaları için ne yapmaları gerektiği 11 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6458 sayılı “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” belirtilmiştir. Bu yabancılar;

“Vize, vize muafiyeti süresi, çalışma izni veya ikamet izni süresini on günden fazla aşmış olmakla birlikte hakkında sınır dışı kararı alınmadan çıkış yapmak üzere sınır kapılarına kendiliğinden gelen yabancılar hakkında giriş yasağı alınmayacaktır.”

Bu kural uyarınca: Kendi isteği ile Türkiye’den çıkış yapan ve çıkış yapmadan önce kaçak kaldığı günlerin para cezasını ödeyen yabancılar için deport işlemi uygulanmayacaktır. Cezasını ödeyerek kendi isteği ile çıkış yapan yabancının ne zaman tekrar gelebileceğinde ise iki farklı uygulama görmekteyiz. Kimi zaman 90 gün geçtikten sonra Türkiye’ye girebilirken, bazı yabancılarda ise (özellikle daha önceden oturma izni almış fakat uzatmasını yapmamış olanlarda) bir gün sonra Türkiye’ye gelerek havaalanında ikamet için başvurma taahhütü ile giriş yapabilmektedir.

Uzun Süreli İkamet İzni: Uzun dönem oturma izni Türkiye’de kesintisiz sekiz yıl yaşamış, son üç yıl sosyal yardım almamış, yeterli ve düzenli geçim kaynağına ve geçerli sağlık sigortasına sahip, kamu düzeni ve güvenliği açısından tehdit oluşturmayan yabancılara verilebilir. Uygulamada çok sık görülmeyen yani kolay kolay verilmeyen bir ikamet türüdür.

Author

2004 yılında kurulan Anka Patent ve Danışmanlık Ltd. Türkiye'deki yabancıların çalışma ve oturma izinlerinin alınması konusunda danışmanlık hizmeti veren bir firmadır. Kadromuz Ekonomi, Hukuk ve Sosyoloji mezunlarından oluşmaktadır. Bizleri 0212 243 44 70 ✆ ve 0212 243 44 71 ✆ numaralı telefondan veya 0532 731 89 45 (WhatsApp) hattından ulaşarak, danışmanlık ücretlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.