Oturma İzni Uzatma

oturma-izni-uzatmaOturma izni uzatma için gerekli belgeler nelerdir, uzatma izni için randevu alınmasına gerek var mıdır, oturma izni uzatma harçları ne kadardır, göç idaresine gitmeye gerek var mıdır? ikamet süresinin uzatmak için ücretler ne kadardır? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıda sizler için cevapladık.

Ülkemizde daha önceden oturma izni almış olanlardan süresi dolmak üzere olan yabancılar, Türkiye’de ikamet etmeye devam edecek iseler, uzatma işlemi yapmaları gerekmektedir. Öncelikle belirtmek isteriz ki, eskiden ikamet uzatma için tekrar emniyetten randevu alarak gitmeleri gerekiyordu. Yeni uygulamada: Göç İdaresinden uzatma başvurusu yapılmakta sonrasında harçı yatırılmakta ve evraklar göç idaresine iletilmektedir. Yabancının ayrıca Göç İdaresine veya emniyete gitmesine gerek yoktur.

Turistik Oturum İzni Uzatılabilir mi? Eski uygulamada turistik ikamet tezkereleri uzatılmamakta idi. 2016 yılında ise turistik oturma izinleri için uzatma mümkündür. Ancak bu uygulamanın ne kadar devam edeceği belli değildir. (çünkü turistik ikamet izni, adından da anlaşılacağı üzere, turistlere belli süre Türkiye’de kalmaları için verilmektedir). Turistik ikamet uzatma işlemleri ilerki günlerde kaldırılması halinde yabancıların ikameti uzatmak için çalışma izni almak veya gayrimenkul satın almak veya öğrenci olmak gibi durumları gündeme gelecektir.

Uzatma İşlem Süresi Ne Kadardır? İkamet süresinin uzatma işlemi yapabilme hakkınız sürenizin bitiminden 60 gün öncesinden başlar ve ikamet sürenizin son günü biter. son günden sonra artık uzatma hakkınız bulunmamaktadır. Yabancının Türkiye’den çıkış-giriş işlemi yaparak yeni başvuruda bulunması gerekmektedir.

Oturma İzinleri için Harç ve Maliyet Nedir? Yabancı uyrukluların ülkesine göre “resmi harçlar” Takribi olarak 300 TL ile 800 TL arasında resmi harçlar söz konusudur.

İkamet Türü Değişenler Ne Yapmalıdırlar? Turistik ikamet izni alıp evlenenler veya öğrenci statüsüne geçenler veya TC ile evli iken boşananlar ne yapmalıdırlar? İkamet türlerindeki bu değişiklik halinde artık uzatma söz konusu olmayacaktır. Bu yabancıların yeni statülerine göre Yeni İkamet Başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Çalışma izni olanların oturma izni almasına gerek var mıdır? 2014 yılından önceki uygulamada çalışma izni alan yabancıların ayrıca oturma iznini çevirmeleri (çalışma meşruhatlı oturma izinlerine) geçmeleri ve bunun için de ayrıca başvuru yapmaları gerekmekteydi. Artık bu uygulama kaldırılmıştır. Çalışma izni alan yabancıların oturma izinleri de çalışma izni süresince otomatik olarak uzatılmış olacaktır.

Author

2004 yılında kurulan Anka Patent ve Danışmanlık Ltd. Türkiye'deki yabancıların çalışma ve oturma izinlerinin alınması konusunda danışmanlık hizmeti veren bir firmadır. Kadromuz Ekonomi, Hukuk ve Sosyoloji mezunlarından oluşmaktadır. Bizleri 0212 243 44 70 ✆ ve 0212 243 44 71 ✆ numaralı telefondan veya 0532 731 89 45 (WhatsApp) hattından ulaşarak, danışmanlık ücretlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.