Oturma İzni Nasıl Alınır?

oturma-izni-nasilYabancılara oturma izni nasıl alınır, gerekli belgeler nelerdir ve maliyeti ne kadardır? Oturma izni harçı kaç liradır, kaçak yabancı uyruklunun ikamet izni alma imkanı var mıdır? TC vatandaşı ile evli olan yabancıların oturma izni başvurusu nasıl yapılır. İzin uzatma için tekrar randevu almaya gerek var mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Mevzuat: 11 Nisan 2014 tarihinde yürürlüğe giren 6458 sayılı “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” uyarınca yabancıların Türkiye’deki ikamet tezkereleri (oturma izinleri) değiştirilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin vize muafiyeti tanıdığı ülkelerin vatandaşları (yani vize almadan Türkiye’ye giriş yapabilenler) ile vize muafiyeti söz konusu olmayan ülkelerden vize alarak gelmiş olanlardan vize sürelerinden daha uzun kalacak olanlar “İkamet Tezkeresi” olarak bilinen oturma izni almaları kanuni bir zorunluluktur.

Yeni yürürlüğe giren kanun ile birlikte, eskiden 6 ay olan “Turizm Amaçlı İkamet Tezkeresi”nin süresi bir (1) yıla kadar uzatılmıştır. Ancak yabancının altı (6) aylık Turistik Tezkere alma hakkı devam etmektedir. Oturma izin başvurusunun kabul edilmesinin ardından yabancılara oturma izin kartı ↗️ gönderilmektedir. Ayrıca Yabancılara Mahsus 9 ile başlayan “Geçici T.C numarası / Yabancı TC numarası” da bu kartta bulunmaktadır. Yabancıların bu kartı devamlı yanlarında taşımalarında fayda vardır.

Oturma İzinleri için Gereki Belgeler “izin türüne” göre (örn. turistik mi, öğrenci mi, evlilik sebebiyle mi) farklılık göstermekle birlikte genel olarak istenen bilgi ve belgeler şunlardır;

 • 4 adet fotoğraf
 • Pasaport aslı
 • Pasaportun fotokopisi
 • Yabancı şahıs, ev kiralamış ise “Noter Tasdikli Kira Sözleşmesi”
 • Yabancı TC vatandaşı yanında kalıyor ise T.C vatandaşının noterden taahhütnamesi
 • İkamet Başvuru Formu (on-line olarak oluşturulmaktadır, örnek görmek için başvuru formu ⬇️ indirin)
 • Genel Sağlık Sigortası (özel sağlık sigortası kastedilmektedir, TC vatandaşı ile evli olan yabancılarda, bayanların kocasının sigortasından yararlandığına dair provizyon yeterli olmaktadır)
 • Her ay için 500 $ lık banka hesap belgesi “döviz satış belgesi kabul edilmemektedir.”
 • Geçerli yani kullanımda olan bir cep telefonu numarası (randevu işlemleri sırasında sms gönderilecektir)

Oturma İzninde Yetkili Makam Neresidir?
Oturma izinlerini vermede yetkili makam (yeni kanun uyarınca) Göç İdaresi Müdürlükleri’dir. TC İçişleri Bakanlığı’na bağlı bir birim olarak kurulan göç idaresi, önceden emniyet birimlerince verilen yabancılar hizmetini devralmıştır.

TC Vatandaşı ile Evli olanların Oturma İzni
Evlilik sebebiyle ülkemizde ikamet izni almak için başvurda bulunacak yabancı uyruklu kişilerden istenen bilgi ve belgeler aşağıdaki gibidir. Ancak Göç İdaresi kimi zaman ek bilgi ve belge talep edebilmektedir.

 • Evlilik Belgesinin alı ve fotokopisi,
 • Pasaport Aslı ve Fotokopisi,
 • TC vatandaşı eşin gelir durumunun yeterli olduğunu ispatlaması halinde; her ay için bankada 500 usd gösterilmesine gerek yoktur,
 • TC vatandaşı eşin SGK veya Bağ-Kur’dan yararlanıyor olması halinde ve yabancı eşi için provizyon alması halinde özel sağlık sigortası istenmemektedir.
 • TC vatandaşı eşin sigortası yoksa, hem yabancı için hem de TC vatandaşı için özel sağlık sigortası istenmektedir.
 • Yabancının eski eşinden eşinden çocuğu anneden dolayı ancak 18 yaştan ufak ise “aile refaketten” ikamet izni başvurusunda bulunarak izin alabilir.
 • Evlilik sebebiyle veya uzun süreli ikamet izin başvurularında ayrıca “Sabıka Kaydı” da istenilmektedir. Bu kayıt yabancının kendi ülkesinden alınması ve apostil mühürü taşıması veya o ülkedeki Türk Konsolosluğundan onaylanması gerekmektedir.
 • Evlilik sebebiyle ikamete ilk başvuru yapılmış ise, randevu günü TC vatandaşının da hazır bulunması gerekmektedir.

Kaçak Durumdaki Yabancılar Ne Yapmalı?
Türkiye’de kaçak durumda olan yani ikamet süresi bitmiş, vizesi bitmiş durumdaki yabancıların ikamet izni alma imkanları yoktur! Bu yabancılar yakalandıkları takdirde önce Kumkapı yabancı toplama merkezine getirilmekte ve oradan da sınırdışı (deport) edilmektedir. Bu durumdaki yabancılara 5 ay ile 5 yıl arasında Türkiye’ye giriş yasağı konmaktadır. Peki bu durumdaki yabancılar ne yapmalılar?

Yakalanmadan ve yurtdışı edilmeden önce, kendi isteği ile Türkiye’den çıkış yapan ve havaalanında kaçak kaldıkları sürenin cezasını ödeyen yabancılar hakkında Türkiye’ye giriş yasağı uygulanmamaktadır.Bu kişiler normalde 90 gün sonra tekrar Türkiye’ye giriş yapabilmektedirler. Bu uygulamanın kaynağı 6458 sayılı “Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu” kanunudur. Bu kanun uyarınca;

Vize, vize muafiyeti süresi, çalışma izni veya ikamet izni süresini on günden fazla aşmış olmakla birlikte hakkında sınır dışı kararı alınmadan çıkış yapmak üzere sınır kapılarına kendiliğinden gelen yabancılar hakkında giriş yasağı alınmayacaktır.

Bu kurala uymayan yabancılar: yakalandıklarında deport edilmekte ve Türkiye’ye giriş yasağı uygulanmaktadır.

Author

2004 yılında kurulan Anka Patent ve Danışmanlık Ltd. Türkiye'deki yabancıların çalışma ve oturma izinlerinin alınması konusunda danışmanlık hizmeti veren bir firmadır. Kadromuz Ekonomi, Hukuk ve Sosyoloji mezunlarından oluşmaktadır. Bizleri 0212 243 44 70 ✆ ve 0212 243 44 71 ✆ numaralı telefondan veya 0532 731 89 45 (WhatsApp) hattından ulaşarak, danışmanlık ücretlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.