Yabancıların Sigorta İşlemleri

yabancılar-sigortaSitemizin bu bölümünde yabancı uyruklu ev hizmetlisi (hasta bakıcı, dadı) ile yabancı işçi (personel) sigorta işlemleri hakkında bilgi vereceğiz. Konuyu iki ana başlık altında işlenmesi gerekmektedir; Birincisi Yabancının Oturma izin başvurusunda gerekli olan Özel Sağlık Sigortası, ikincisi ise yabancı işçi çalışma izni alındıktan sonra SGK nezdindeki sigorta girişin yapılması ve sağlık hizmetlerinden faydalanması hakkındadır,

Yabancıların Özel Sağlık Sigortası: Ülkenizde ikamet etmek isteyen yabancıların almak zorunda oldukları oturma izni için istenen evraklardan bir tanesi özel sağlık sigortasıdır. Bu uygulamanın amacı Türkiye’de ikamet edecek olan yabancıların hastalanmaları halinde sağlık hizmeti alabilemeleri amaçlanmaktadır. Ancak uygulamada pek çok firmanın (poliçelerin daha ucuz olması için) sınırlı kapsamlı sağlık sigortası yaptıkları daha doğrusu yabancılar ucuz olduğu için bu tip poliçeleri tercih ettikleri görülmektedir. Bunun neticesi ise; aslında çok da işe yaramayacak poliçelere para ödenmesi anlamına gelmektedir. Çünkü ucuz olduğu için yabancılar tarafından tercih edilen bu sigortalar, çok az hastane ile anlaşmalı ve kapsamı sınırlı olmaktadır. Kimi zaman da hastaneye gidildiğinde ek para talep edildiğini duymaktayız.

Özel Sağlık Sigortası hakkında son olarak belirtmek istediğimiz husus bu sigortanın sadece anlaşmalı kurumlarda geçtiği ve devlet hastanelerinde bunların geçerli olmadığıdır. Kamu hastanelerinden yararlanabilmek için yabancının çalışma izninin alınarak sigorta girişinin (SGK) yapılmış olması gerekmektedir.

Özel Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadar: Sigorta şirketlerinin poliçe ücreti yabancının yaşına ve cinsiyetine göre değişmektedir. (örn. 18 yasındaki bir genç ile 45 yaşındaki bir kişinin ücretleri farklılık göstermektedir.) Ayrıca uygulamada 65 yaş ve üzerindeki yabancılarda oturma izni için sağlık sigortası istenememektedir.

Yabancıların SGK işlemleri hakkında hazırladığımız bu sayfada, yabancı uyruklu ev hizmetlisi veya şirket personeli için “çalışma izni” alınmasının ardından hangi işlemlerin yapılması gerektiği ve bu işlemlerin hangi süre zarfında yapılması gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz.

Yurtdışı Başvurusu ile Çalışma İzni Almış Yabancılar: Bu yabancıların çalışma vizesi aldıktan sonra Türkiye’ye gelmeleri ve Türkiye’ye giriş tarihlerinden itibaren 30 gün içerisinde SGK nezdinde sigorta işlemlerinin işveren tarafından yapılması gerekmektedir. Yabancının sigorta prim ödemeleri tam gün ve tam ay olarakyatırılmalı ve herhangi bir kesinti yapılmamalıdır. Ayrıca Sigorta Primi hesaplanırken Değerlendirme Kriterlerindeki oranlara dikkat edilmelidir. (İzin Başvuru işlemleri ile ilgili olarak çalışma izni nasıl alınır yazımızı okuyabilirsiniz.)

Değerlendirme Kriterlerinde yeralan oranlar asgari ücret katları şeklinde hesaplandığı için (örn. asgari ücretin 1,5 katı veya asgari ücretin 2 katı gibi) asgari ücret tabanı artırıldıkça (yılda 2 defa artırılmaktadır) yabancının prim ödemeleri de revize edilerek ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz ve bir sonraki sene uzatma başvurunuz red edilebilir.

Yabancılarda Hangi SGK Müdürlüğü Yetkilidir? Yabancının çalışma izni aldığı Ev veya Şirket adresinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilidir. İstanbul’da SGK kurumların görev alanı ilçelere göre ayrılmıştır. Ev Hizmetlisi istihdam edecek işverenlerin ilgili kuruma giderek işçi giriş kaydını yaptırmaları gerekmektedir. 18 Mayıs 2015’te yürürlüğe giren yeni uygulama ile “artık her ay taahhuk’a gerek yoktur!” sistem otomatik olarak her ay hesaplamayı yapmaktadır. İşveren sadece banka üzerinden sigorta primlerini ödemesi gerekmektedir.

Şirket Personelleri açısından ise durum aynı T.C vatandaşları gibidir. Çalışma izni alındıktan sonra şirketin muhasebecisi gerekli giriş işlemlerini yapabilir. Bilindiği üzere işçilerin/personelin sigorta girişinin yapılmaması halinde; SGK hem yatırılmayan primlerin cezasını hem de usulsuzluk cezasını tahsil etmektedir.

❗️❗️Dikkat ❗️❗️Sigorta giriş işlemlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, yabancının işe başlangıç tarihinin sigortaya bildirim tarihi ile aynı olması yani GEÇ BİLDİRİM yapılmamasıdır. Aksi halde usulsuzluk sebebi ile para cezası kesilmektedir.

Yabancıların SGK Aktivasyon Yaptırmalarına Gerek Var Mı? Yabancı uyruklu çalışanların sigorta işlemlerinin tamamlanmasıyla birlikte yabancı personel de aynen T.C vatandaşları gibi ülkemizde sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedirler. Bunun için en az 30 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir.

Normal koşullarda ayrıca SGK’ya giderek aktivasyona gerek yoktur. Ancak yabancının sigorta girişinin yapılmış ve prim ödemesi gerçekleşmiş olmasına rağmen Sağlık Provizyonugözükmeyen yabancılar için işverenin bağlı olduğu SGK’ya giderek provizyon işlemleri için aktivasyon yapmaları gerekmektedir. Ancak bu çok nadir karşılaşılan bir durumdur.

Yabancının Türkiye’de Yatırdığı Primler sebebiyle ülkemzide sağlık hizmetinden yararlanabileceğini söyledik. Peki ülkemizdeki bu prim ödemeleri ve çalışma günleri sebebiyle kendi ülkesinde “Emekli” olma hakkı bulunmakta mıdır? Bu sorunun cevabı: Türkiye’nin Sosyal Güvenlik Anlaşması imzaladığı ülkeler ile ilgilidir. Türkiye Cumhuriyeti 22 ülke ile Sosyal Güvenlik anlaşması imzalamıştır. Bu ülkelerin vatandaşları Türkiye’de ödenen primleri kendi ülkelerinde işletebilmekte olduğu kanaatindeyiz.

Türkiye’nin Sosyal Güvenlik Anlaşması İmzaladığı Ülkeler; Ülkemizin yabancı ülkeler ile yaptığı sigorta anlaşması ile Türkiye’de sigorta prim ödemesi yapan yabancılar bu prim günlerini kendi ülkelerinde saydırabilmektedirler. Bu ülkelerin listesi şu şekildedir;

1 Almanya
2 Arnavutluk
3 Avusturya
4 Azerbaycan
5 Belçika
6 Bosna Hersek
7 Çek Cumhuriyeti
8 Danimarka
9 Gürcistan
10 Fransa
11 Hollanda

12 İngiltere
13 İşveç
14 İsvçre
15 K.K.T.C.
16 Kanada
17 Quebec
18 Libya
19 Luxembourg
20 Makedonya
21 Norveç
22 Romanya

Author

2004 yılında kurulan Anka Patent ve Danışmanlık Ltd. Türkiye'deki yabancıların çalışma ve oturma izinlerinin alınması konusunda danışmanlık hizmeti veren bir firmadır. Kadromuz Ekonomi, Hukuk ve Sosyoloji mezunlarından oluşmaktadır. Bizleri 0212 243 44 70 ✆ ve 0212 243 44 71 ✆ numaralı telefondan veya 0532 731 89 45 (WhatsApp) hattından ulaşarak, danışmanlık ücretlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.